Thursday, October 28, 2010

Why is it that.....

As my son and I left the gym tonight, we were trying to figure out what we would have for dinner. I told him that I wasn't very hungry and that I wanted a salad or some veggies. He said that sounded good to him too. I was so proud of him for making that choice instead of fast food which is so much faster and less work on my part. So, we get to the store and I tell him that I want to stick to my budget. (We are trying to get some bills paid off so I am very strick on spending lately) So, he picked out 3 of the things he wanted; Carrots, Sugar Snap Peas, and some apples. Just those 3 items came to $8.00. That was before I had anything picked out, plus I had to get my husband and daughter dinner as well. I started thinking that it would actually be cheaper to go across the street to Wendy's and get food from the dollar menu. I mean seriously, I could feed about three of us on $8.00 there.

You hear all these people talking about how the US has the most obese people in the world. Why is it so inexpensive to eat the junk food and if you actually want to eat a healthy meal, you practically have to get a loan? It just doesn't make sense to me!!

3 comments:

  1. That is so true. It's sad that fast food is cheaper than the food that is actually good for you. What's up with that?

    ReplyDelete
  2. Stopping by from Bloggy Moms and am your newest follower. Hope to see you by my blog too.
    I have 4 blogs, you can follow all 4 or pick the one(s) that best suits you.
    http://tawnasplan.blogspot.com
    http://btrbb.blogspot.com
    http://tawnassecret.blogspot.com
    http://notaverageguru.blogspot.com
    Twitter: tawna6988
    FB: http://www.facebook.com/#!/pages/Tawnas-thoughts-plans-and-journeys/110934798966532

    Thanks
    Tawna

    ReplyDelete
  3. Thanks Tawna. I am now a follower of the first 2 blogs. The 3rd and 4th didn't come up for me. I will try again later and see if they work.

    ReplyDelete